Aktualności

Polski Ład i jego skutki dla przedsiębiorców

W przestrzeni publicznej bardzo dużo złego musi się na temat tzw. Polskiego Ładu. Owszem, często podkreśla się, że zyskają na nim najbiedniejsi, ale nie ulega wątpliwości, że to właśnie lepiej zarabiający przedsiębiorcy staną się po raz kolejny „ofiarami” polityki fiskalnej.

Kto zyska, kto straci?

Z fiskalnego punktu widzenia najwięcej na tzw. „Polskim Ładzie” zyskają mali przedsiębiorcy, których dochody sięgają maksymalnie 3 – 4 tysięcy złotych. U osób zarabiających więcej, a więc od 7 tysięcy miesięcznie w górę (np. prowadzących księgowość), koszty nowelizacji przepisów podatkowych będą dużo większe. W przypadku niektórych z nich, wydatki podatkowe w skali roku mogą wzrosnąć nawet o 2 – 3 tysiące złotych, co jest – nawet jak na polskie warunki – kwotą dość znaczną. Dużo złego mówi się też o tempie wprowadzanych zmian. Okazuje się bowiem, że pierwsze regulacje związane z Polskim Ładem mają wejść w życie z początkiem 2022 roku. Czy to oznacza kres przedsiębiorczości, jaką znamy?

Kto chce mieć spółkę z o.o.?

W Polsce aż 700 tysięcy przedsiębiorców rozlicza PIT metodą liniową. Gdy Polski Ład – w niezmienionej formie – wejdzie w życie, osoby te najprawdopodobniej stracą część swoich dochodów z tytułu wyższych obciążeń w formie wzrastającej składki zdrowotnej. Co ciekawe, rządzący niejednokrotnie podkreślali w swoich wypowiedziach, że osoby te powinny przejść na tzw. ryczałt lub też spółkę z o.o. Nic więc dziwnego, że taka forma spółki cieszy się ostatnio dość dużym zainteresowaniem.

Spółka i koszty

Pojawia się zatem pytanie, czy spółka z o.o. jest opłacalna w kontekście Polskiego Ładu. Okazuje się, że… jak najbardziej. Mało tego, często nazywa się ją (w odniesieniu do nowych regulacji rządowych) nowym rajem podatkowym. Skąd biorą się takie opinie? A choćby stąd, że osoby prowadzące dziś działalność w ramach liniowego PIT, musiałyby – wraz z nadejściem „Ładu” – płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 procent dochodu, która – co ważne – nie mogłaby zostać odliczona. Co ważne, koszty prowadzenia spółki z o.o. nie obejmują składki zdrowotnej. Dotyczy to oczywiście tych podmiotów, które prowadzone są przez co najmniej dwóch wspólników. Na tym jednak korzyści z założenia tej formy działalności gospodarczej się nie kończą.

Spółka z o.o. – korzyści pośrednie

Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to – co oczywiste – odpowiada całym swym majątkiem za zobowiązania założonej przez siebie firmy. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zależność ta dotyczy wyłącznie wprowadzonego do spółki wkładu własnego. Warto jednak pamiętać, że tzw. Polski Ład nie jest jeszcze dokładnie ujęty w określone ramy prawne, a jego kształt wciąż nie jest do końca znany. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez rząd, składka zdrowotna może zostać obniżona z 9 do jedynie 3 procent.

Podsumowując, Polski Ład z pewnością będzie wiązał się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi dla lepiej sytuowanych przedsiębiorców. Niestety, na uzyskanie wszystkich odpowiedzi dotyczących zapowiadanych zmian, przyjdzie jeszcze trochę poczekać.